דף הבית >> מידע נוסף >> בניית דקים - שלבים
התקנה של דקים יש וחשוב שתעשה על ידי אנשי מקצוע מיומנים ומנוסים. כמו בתחומים אחרים הנוגעים להתקנה ושיפוץ בבתים גם בהתקנה של דקים ישנה חשיבות לסדר פעולות, זאת על מנת להבטיח התקנה בטוחה לדק שתאפשר לדרי הבית ליהנות ממנו לאורך זמן. 

עיצוב ותכנון
בעת תכנון הדקים יש כמובן להתייחס בראש ובראשונה לאורך וגובה הקורות. השאיפה לדקים בעלי קורות ארוכות כמה שאפשר אשר יעניקו מראה כמה שיותר אחיד עם מספר מועט של חיבורים. במסגרת התכנון והעיצוב יש לתת את הדעת לגבי האם אנו זקוקים למדרגות, האם נרצה להפיק צורה מיוחדת לחלק מן הקורות ועוד. אלו החלטות הנעשות כמובן בשלב ראשוני זה שאותן לא ניתן לשנות בהמשך. 

בסיס לדקים
הקמת הבסיס לדקים נחשב לשלב קריטי וחשוב בהתקנה של דקים. הרצון הוא בהקמה של תשתית איתה וחזקה שתעניק לדקים תמיכה רחבה לאורך שנים רבות. למול סוגי העץ השונים הקיימים ישנה חשיבות יתרה בקביעה של איש המקצוע האם הדקים יונחו על בסיס של אדמה או האם נדרשת הקמה של תשתית בטון, הנחשב לגורם מייצב. שימוש באדמה כתשתית לדקים יש ויכול להזיק לעמידות הדקים זאת למול סחף או שקיעה ולכן ישנו צורך בקיבוע יציב ועמוק בתוך האדמה. 

קיבוע של הדקים שייעשה בצורה לא מקצועית ידרוש בהמשך תיקון שיכלול בתוכו הרמה של הדק כולו. על מנת להביא לייצוב חזק של הדק עם משטח של אדמה תחתיו יש לחפור בעומק של חצי מטר באדמה ולהביא למרווחים מתאימים וקבועים שיעניקו חלוקה מתאימה של משקל הקורות. חשוב בנוסף לצפות בזפת קרה את הקורות התומכים באדמה זאת על מנת למנוע ריקבון. לאחר הזיפות יש כמובן למלא בבטון את בסיס הקורות.

בניית הדקים
בשלב זה יש לקבוע האם נרצה בדקים בהם ההתקנה חשופה ובה רואים את הברגים המחברים בין הקורות שהונחו או אולי בהתקנה של ברגים חבויים שיעניקו מראה נקי ורצוף יותר של הדקים. התקנה חבויה של הברגים דורשת הכנה מוקדמת וכלים ייחודיים ועלותו גבוהה יותר. בכלל, חיבור קורות העץ יש וחשוב שייעשה על ידי ברגים חזקים ועמידים המיועדים לעמוד בלחצים רבים. חשוב כמובן לשמור על מרווח בין כל קורה וקורה וזאת למול התרחבות טבעית של העץ לצדדים. אי שמירה על מרווחים יגרום לעץ לגדול כלפי מעלה. 

צביעת הדקים
בראש ובראשונה צביעת הדקים נעשית על מנת לשמור על חיוניותם וזאת בשימוש של שמן דקים שקיים בשוק במגוון רחב של צבעים וגוונים. טרם הצביעה יש לדאוג ולנקות את הדקים מלכלוך וכתמים שהצטברו בזמן הקצר מאז התקנתו. לאחר ייבושו ניתן להעניק לו את אותו שימון. 


 

בניית דקים - שלבים