דף הבית >> מידע נוסף >> דקים – דק איפאה

דקים - דק איפאה

בתים פרטיים רבים כיום בארץ ובחו"ל נהנים מהאפשרות בהנחה של דקים הן מחוץ לבית – בחצר או בגינה והן בהנחת דקים גם בחלל הפנימי. רבים מהאנשים הנכנסים לבית חדש כמו גם אדריכלים, מעצבי פנים וקבלנים מכירים בדקים כאלמנט אינטגראלי ועיצובי מהמעלה הראשונה. ניתן אף כיום להתרשם מדקים שקיימים במקומות ציבוריים רבים ולהבין שהמגמה החיובית והעיצובית נפרסת למקומות רבים. 

משמעות המילה Deck באנגלית היא רצפה העשויה מעץ. הדקים דומים בעצם לפרקטים כשהשוני ביניהם נוגע לכך שלדקים קורות עץ עבות יותר והמשטח עצמו מוגבה ובולט. הדקים לרוב יהיה מתוחמים בכל הצדדים בקורות עץ תומכות והמשטח עצמו יראה כמעין קופסת עץ. 

אחד מהעצים המשמשים לבנייה של דקים רבים הוא עץ האיפאה. שמו המדעי של העץ הוא Tabebuila. עץ האיפאה גדל במרכז ודרום אמריקה. גובהו המרבי של העץ יכול להגיע לכדי 50 מטרים ויש פעמים שאף גבוה מכך. עץ האיפאה נחשב לעץ חזק וצבעו החום כהה נובע מצפיפות חלקיקים גבוהה שלו. 

בדקים שנבנים קורות העץ צמודות האחת לשנייה כשמתחתן קיימת תשתית איתנה מברזל. המראה של דקים הפך, כאמור, לנפוץ ביותר בישראל ומעניק לרבים שבחרו בו מראה כפרי ופסטורלי. 

שימוש נפוץ לאיפאה נעשה לבנייה של דקים כמו גם לרהיטים רבים ומגוונים. היתרון הבולט של עץ זה הוא עמידותו הרבה לתנאי מזג אוויר קיצוניים ולמול כך שתחזוקתו קלה יחסית וכוללת משיחה שלו פעם בשנה באם הוא נמצא במלואו או חלקו חשוף לקרינה ישירה של שמש. בשל איכותו הרבה של העץ כחומר גלם עלותו נחשבת גבוהה לעומת עצים אחרים הקיימים בשוק עבור בנייה של דקים. עץ האיפאה נחשב חזק והעבודה עימו דורשת כלי עבודה חזקים ועמידים כמו גם הברגה והתקנה ידנית. 

התקנה של דקים מעץ האיפאה דורשת הנחה מקדימה של בסיס איתן. העץ עצמו עובר קודם תהליך של ייבוש בתנור על מנת להגיע לרמת לחות שלא תעלה על 13%, תהליך ההופך אותו לקשיח אף יותר. חשיבות נוספת נוגעת לכך שעל קורות העץ אסור שיהיו "עיניים" (חורים) המהווים מקום רביצה של תולעים מזיקים. אורך לוחות עץ האיפאה אסור שיעלו מעל שישה מטרים. ברוב המקרים עובי הקורות נע בין 1.8 ס"מ ועד 2 ס"מ כשהרוחב נע בין 11 ס"מ עד 14 ס"מ. גווניו של עץ האיפאה נעים בין חום לאדום והוא עשיר ומלא בשמן טבעי המעניק לו מראה חדיש ורענן לאורך זמן.