דף הבית >> דקים >> תחזוקת דקים ושימור דקים
רצפות דק מהוות מוצר שביכולתו לשרוד שנים רבות ולשמור על איכות גבוהה וזאת אם נקפיד על תחזוקתו באופן רציף. קיימים הוראות שונות הנוגעות לתחזוקת הדק וזאת למול סוגו, האקלים ומזג האוויר בו הוא נמצא. רצפות דק מעצים דקים אך קשים יותר נחשבים ליקרים יותר בשוק אך תחזוקתם דורשת פחות השקעה וזאת לעומת דקים מעצים רכים. לאלו הבאים לרכוש דק יש לקחת בחשבון את עלות התחזוקה לאורך השנים. לא פעם רכישה של דק יקר יותר תשתלם אף כספית בכך שידרוש הוא פחות תחזוקה,  שגם היא דורשת לא פעם הוצאה כספית בדמות רכישת צבעים ושמנים מיוחדים. 

ההבדל בין שימור דק לחידוש דק
אצל אנשי המקצוע קיימת הבחנה ברורה בין פעולות של שימור דק לעומת פעולות הנוגעות לחידוש דק. 
פעולות שימור הדק נוגעות לתחזוקה השוטפת של הדק וזאת על מנת למנוע נזק בלתי הפיך ולשמור על מראה כללי ועמיד לאורך כל ימות השנה ובכל העונות. ביצוע מתמיד של פעולות שימור דק יבטיחו את אריכות הדק באופן משמעותי ממש. בין היתר ניתן להצביע במסגרת שימור הדק על פעילויות הכוללות ניקוי הדק, התזת חומרים דוחי נוזלים וחרקים, איטום חורים וסדקים ושימון הדק בשמן הייעודי לו.  

חידוש הדק הינן פעולות המתרחשות לעיתים רחוקות יותר – אחת לכמה שנים ומיועדות לדקים אשר סבלו מנזק משמעותי, לרוב בשל חשיפה מתמדת לשמש ולחות, הופעת כתמי רטיבות בולטים, חלקים הסובלים מהתייבשות, קילופים, סדקים עליונים ועוד. חידוש הדק כולל בתוכו חיזוק ומתיחת קורות העץ על ידי הברגתן, החלפה של קורות עץ שנשחקו, תיקון חלקים ששקעו, קרצוף יסודי של הדק על ידי מכונות ייעודיות, שיוף ובנוסף לכל יש לכלול גם את פעולות שימור הדק עצמו. 

פעילות שימור הדק דורשת ידע מקצועי רב וזאת על מנת לא להביא למצב שטיפול זה יחמיר את מצב הדק. נדרשת הכנה בעבור אופי הקרצוף והליטוש וזאת על ידי התאמת המכשירים ורמות הלחץ, מריחה של שמנים ייעודיים בלבד ועוד. שימוש במריחת שמן לא נכונה עלולה להביא להפרשות של השמן מן העץ עצמו. ההמלצה במקרה זה שכשמדובר בחידוש הדק יש להזמין איש מקצוע בעל ניסיון רב אשר יתפעל חלק מהפעילויות ואף ידריך לגבי שימור הדק בעתיד. 


 

תחזוקת דקים ושימור